3 Boyutlu Yazıcılar için Filament Nedir? Türleri Nelerdir ?

Bildiğiniz gibi 3D Yazıcı Teknolojisi artık hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkıyor ve önceden hayal dahi edemeyeceğimiz şeyleri gerçeğe dönüştürüyor. Katmanlı Üretim (Additive Manufacturing) de denen 3D Yazıcı Teknolojisi, kendine özgü programlar vasıtası ile bilgisayar ortamında tasarlanan objeleri üç boyutlu hale getiren bir teknoloji harikasıdır. 3D Yazıcı Teknolojisi sayesinde, üç boyutlu olarak elde edebileceğiniz objelerinizin hızlı bir şekilde prototipini alabilirsiniz.

Bu teknoloji sayesinde bilgisayar ortamında çizimleri yapılan objeler katman katman gerçeğe dönüşmektedir. 3D Yazıcılar ile mekanik aletler, medikal malzemeler ve mimari objeler bir yana, uzmanlar bu yazıcılar ile yapay organlar dahi üretilebileceğini düşünmekte ve üzerine yoğun çalışmalar yürütmektedirler.

Üç boyutlu olarak gördüğünüz ve hayal ettiğiniz her şeyi 3D Yazıcı ile üretebilmeniz mümkündür. Ancak bazı tasarımlar, daha özel ve kalifiye 3D Yazıcılar istemektedirler. Bu tip tasarımlarınız varsa FDM Teknolojisi ile çalışan Masaüstü 3D Yazıcılar sizin için yetersiz gelebilir.

3D objenizin hammaddesi de 3D Yazıcı tercihlerinizi etkileyebilmektedir. Örneğin protez bir el üretimi yapan 3D Yazıcı ile bir elma yapan 3D Yazıcı farklılık göstermektedir. Kullanılan hammaddeler birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden bu hammaddelerin erime, donma ısıları da farklılık göstereceği için, makinelerin de özellikleri arasında büyük farklar vardır.

FDM Teknolojisi kullanan Masaüstü 3D Yazıcılar, PLA ve ABS filamentleri yaygın olarak kullanmaktadırlar. Ancak daha büyük ölçekli ve kalifiye makinelerin kullandıkları hammaddeler titanyum, seramik, çelik ve mum başta olmak üzere çok çeşitlidir ve bu makineler bu hammaddelerden rahatlıkla baskı alabilmektedirler.

Bir 3D Yazıcı Hammadesi olan Filament Nedir?

3D Yazıcı Teknolojisi ile yeni tanışan insanlar için en önemli sorulardan birisi de 3D Yazıcıların hangi hammaddeyi kullandığıdır. Filament bir çeşit 3D Yazıcı hammaddesidir. ABS ve PLA olmak üzere başlıca iki filament bugün 3D Yazıcılarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Filamentlerin Çeşitleri ve Özellikleri

PLA Türü Filament

PLA türü plastik, şeker kamışı ve mısır nişastası başta olmak üzere bitkisel ürünlerden elde edilen bir plastiktir. Bu sebeple “yeşil plastik” olarak da bilinir. PLA Plastik diğer plastik türlerine nazaran daha doğal ve çevre dostu bir plastiktir. Doğada diğer plastiklere göre daha hızlı yok olmaktadır ve çevreye herhangi bir zarar vermez. Bu yüzden PLA türü plastik gıda ambalajlarında çokça kullanılmaktadır. Bu hammade ayrıca filament olarak da kullanılmakta ve 3D Yazıcılarda verimli bir hammadde olarak iş görmektedir.

PLA Türü Filament Kullanmanın Artıları

PLA Filament baskı esnasında taban ısıtmasına ihtiyaç duymaz.
PLA Filament çevre dostudur.
PLA Filament ABS Filament’e nazaran kokusuz çalışır ve baskı esnasında herhangi bir zararlı buhara sebebiyet vermez.
PLA Filament ile daha kolay baskı almanız mümkündür.
PLA Filament ile daha detaylı sonuçlar elde edersiniz.

PLA Türü Filament Kullanmanın Eksileri

PLA Filament sıcağa maruz kaldığında ya da güneş ışığında bozulmaya uğrayabilir.
PLA Filament ABS Filament’e göre daha kırılgan bir yapıya sahiptir.

ABS Türü Filament

ABS Türü plastik, petrol bazlı maddeler kullanılarak elde edilir. Bu nedenle PLA Filament’e göre daya mukavemet sahibi bir plastik çeşididir ve zor kırılır. Kask yapımında, lego yapımında ve araba tamponu yapımında sıklıkla ABS Türü plastik kullanılmaktadır. Ayrıca ABS Türü plastik türü filamentler 3D Yazıcılarda hammadde olarak kullanılmakta ve çok verimli sonuçlar alınmaktadır.

ABS Türü Filament Kullanmanın Artıları

ABS Filament PLA Filament’e göre daha güçlü ve dayanıklıdır.
ABS Filament daha çok yüksek ısıya dayanabilir.
ABS Filament araç ve makine parçalarının üretiminde kullanılmaktadır.
ABS Filament daha uzun ömürlüdür.

ABS Türü Filament Kullanmanın Eksileri

ABS Filament petrolden üretildiği için çevreye zarar vermektedir.
ABS Filament eğer sıcak tabanda baskı yapılmazsa kolay deforme olur.
ABS Filament kötü kokulu ve zararlıdır. Bu yüzden iş güvenliği tedbirlerini alarak çalışmak gereklidir.
ABS Filament gıda ürünleri ile birlikte kullanılamaz.
ABS Filament ile baskı almak daha meşakkatlidir.

3D Yazıcılar artık kuyumdan sanayiye, mimariden, moda tasarımlarına, eğlence sektöründen tıp alanına kadar hayatımızın birçok alanında yararlanılabilen bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık 3D Yazıcılar sayesinde tüm fikirlerimiz, hızlı ve kaliteli bir çalışmanın sonunda somut birer nesne olarak karşımızda durmaktadır.

Biz, 3D Market olarak ‘Filament Deposu’ markasıyla sizlere her türlü 3D Yazıcı ve Filament tedarik hizmetini sunmaktayız. 3D Yazıcılarınız için ihtiyaç duyduğunuz tüm ekipman ve materyalleri de 3D Market’ten temin edebilirsiniz. Sektördeki deneyimli ve uzman kadromuzla, teknik destek konusunda da her zaman yanınızdayız.

Bu sitedeki herhangi bir veri, bilgi izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz yayınlanamaz. Bu veri ve bilgilerin izinsiz alınıp yayımlanmasının tespit edilmesi halinde yasal haklar kullanılır.

makertech

Bir cevap yazın